dom dla cnotliwych

obrazek-1.png
ruszyła właśnie najnowsza kampania marki house. dla tych wszystkich, którzy już nie pamiętają swojej matury, przypomnienie – house jest ubraniową, „urban” marką, skierowaną do młodzieży (także tej już tyko duchem, nie wiekiem – w tiszercie Virginity pojawił się ostatnio Kuba Wojewódzki). i zgodnie z komunikowanym wizerunkiem, młodzieży cnotliwej. albo raczej „cnotliwej”.
twórcom kampanii (agencja Koledzy) jedno należy zdecydowanie oddać – zdjęcia są ładne i estetyczne tak, jak u nas rzadko kiedy jest estetycznie. layouty kojarzą mi się z pracami Davida La Chapelle i cieszą oko, ale… sama kampania jest dla mnie wulgarna. razi mnie to zdecydowanie bardziej, niż zastosowane w niej nawiązania religijne.

powyższy layout z chłopakiem to wersja, jaka pojawiła się w damskich toaletach – stąd naniesione, „spontaniczne” napisy od wielbicielek. wersja outdoorowa funkcjonuje z hasłem: „znam 69 sposobów na zachowanie dziewictwa” i jest oczywiście bez tych podpisów.
grupie docelowej (to prawdopodobnie 15+ ), roznoszonej przez „burze hormonów” o sile, przy której Huragan Emma to zefirek, nowa reklama może się spodobać – jest kontrowersyjna i może być odbierana jako „pojechana” i żartobliwa. namawia do zachowywania tytułowego dziewictwa, mrugając okiem niczym pamiętna bibliotekarka, które była miłośniczką piwa Bosman.
niemniej wydaje mi się, że marketingowcy z młodzieżowych, ciuchowych marek mają jakiś problem w mówieniu do swoich klientów (grupy, która jest najtrudniejsza – najbardziej wymagająca i najmniej lojalna w stosunku do marki) – wystarczy przypomnieć ostatnią, słabą kampanię cropptown, która przekonywała wszystkich, że „naprawdę ostra jazda” to kopulujące jeżozwierze.

jest oczywistą oczywistością fakt, że „sex sells” i ta reklamowa prawda jest stosowana bardzo często, sztuka jednak wykorzystywać ją umiejętnie.
jestem zdecydowanie bardziej zwolennikiem zabawy konwencją i stereotypami, niż eksponowania obscenicznych gestów. także z powodów praktycznych – gdy już się przekroczy granicę dobrego smaku i ściągnie przy wszystkich majtki, to co dalej?
pozostaje wtedy jedynie założyć je z powrotem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: